Fotograf Konin

Blog ma pomóc przy planowaniu wesela, ślubu. Będę starał się przybliżyć na co warto zwrócić uwagę i nie tylko przy wyborze fotografa, ale także w wielu innych kwestiach. Wiele postów o tej tematyce to przemyślenia osób ze mną współpracujących. Jeśli znajdą się jakieś uwagi lub propozycje tematów, to proszę o informacje na emaila.

Poza tym będzie można znaleźć na blogu posty, które przybliżą moją twórczość. Jak wiadomo każdy zawód wymaga rozwoju i unikania stagnacji. Dlatego uczestnicze w różnego rodzaju wydarzeniach i będę tutaj przedstawiał swoje krótkie relacje. Oprócz tego będę tutaj wrzucał zdjęcia, które zrobiłem przy różnych okazjach. Tych zdjęć jest naprawdę wiele. Pochodzą z różnego okresu mojej działalności. Nie jestem w stanie wrzucić je wszystkie od razu, ale stopniowo i sukcesywnie będę aktualizował stronę.

Na blogu będę też przedstawiał swoją filozofię tworzenia zdjęć. Cały czas powtarzam, że w kwestii technicznej bardzo kluczowe jest dla mnie światło. To ono tworzy zdjęcie. To w jaki sposób odbija się od obiektów i jak to przechwytuje aparat fotograficzny. Technologia we współczesnym świecie jest bardzo zaawansowana. Jeśli ktoś jednak siedzi w temacie, to ma świadomość, że w fotografii nie da się zastąpić człowieka. W wielu dziedzinach na pewno można w pełni wszystko zautomatyzować - choćby przy produkcji, czy przy nadzorze pewnych systemów.

Jeśli chcemy stworzyć profesjonalne zdjęcie niezbędny jest profesjonalista. Oczywiście istnieją aparaty fotograficzne w pełni zautomatyzowane. W rzeczywistości nie są one w stanie tworzyć zdjęcia profesjonalne. Na pierwszy rzut oka takie zdjęcie może wyglądać naprawdę dobrze, ale gdy się przyjrzymy zauważymy wiele braków czy niedociągnięć. Zdjęcie zrobione takim aparatem nie będzie miało odpowiednio dużej głębi, nie będzie miało wyjątkowej przejrzystości, a za to będzie miało bardzo dużo zakłóceń i szumów. To efekt różnicy pomiędzy aparatem kompaktowym a lustrzanką - o czym piszę w jednym z postów. Różnice pomiędzy tymi aparatami są ogromne i można znaleźć mnóstwo artykułów, które je uwypuklają, często z przykładami zdjęć.

Aby zrobić profesjonalne i naprawdę dobre zdjęcie będzie potrzebna profesjonalna lustrzanka z profesjonalnymi obiektywami i z profesjonalnym osprzętem. Każdy dobry fotograf wie doskonale, że na takim sprzęcie nie będziemy robić zdjęć na ustawieniach automatycznych (choć jest taka opcja), a na ustawieniach najlepiej w pełni manualnych. Wynika to z bardzo wielu kwestii - choćby niedoskonały pomiar światła przez matrycę, brak inteligetnego myślenia w aparacie i w skutek tego brak świadomości co jest naprawdę ważne na planie zdjęcia. Aparat fotograficzny, nawet najlepszy, ma 'ograniczone widzenie sytuacji' i przez to nie jest w stanie w pełni dobrze ustawić wszystkie parametry.

Każda sytuacja podczas robienia zdjęcia jest inna i do każdej należy podejść indywidualnie. Aby ustawić wszystkie parametry jak najbardziej poprawnie trzeba mieć niesamowitą wiedzę i doświadczenie. Istnieje takie powiedzenie w świecie foto - aparat zaczyna się wyczuwać dopiero po zrobieniu 10 tysięcy zdjęć. I zgadzam się z tym w pełni. Pewnych rzeczy nie da się przeskoczyć, trzeba je po prostu przeżyć, przejść. Oczywiście, jeśli mamy doświadczenie na innych modelach aparatów, na pewno nam to pomoże w wyczuwaniu nowego aparatu. Jednakże i tak potrzeba naprawdę dużo czasu by wyczuć w pełni nowy sprzęt. Podobnie jest z obiektywami i z osprzętem - wszystko wymaga dużo czasu.

Warto tutaj wspomnieć, że oprócz wiedzy stricte technicznej bardzo istotną rolę odgrywają też inne czynniki - choćby umiejętność pracy pod presją. Może być naprawdę wielu wyśmienitych fotografów, ale w warunkach, gdzie jest duża presja mogą sobie nie radzić. Na niektórych paraliżująco działa praca przed dużym tłumem ludzi lub podczas uroczystości. Wielu też nie może znieść presji czasu - by jak najszybciej i dobrze ustawić parametry. Kluczowym czynnikiem jest też zdolność przewidywania i umiejętność znalezienia się w odpowiednim miejscu o odpowiednim czasie. Bardzo ważny jest dar (bo tak to trzeba nazwać - tego nie idzie w pełni wyćwiczyć) niepowtarzalnego, wyjątkowego uchwycenia ujęcia. Z angielskiego możemy to określić jako Point of View (POV) i jeśli fotograf ma tę umiejętność, to można powiedzieć, że ma to coś.